Meghívó a Piarista Szalon 5. összejövetelére |
|
Volt(ak) egyszer azok a hatvanas/hetvenes évek… a Kecskeméti Piarista Gimnáziumban…
A tavalyi rendhagyó irodalmi órák sikerén felbátorodva hirdetjük meg második alkalommal
„nosztalgia-rendezvényünket”, amelyen ez alkalommal lélekben a hajdanvolt Kecskeméti Piarista Gimnáziumba látogatunk el.
Most is két rendkívüli piarista tanáregyéniség lesz a vezetőnk, akik ugyan már több évtizede elkerültek a
hírös városból, az azóta végzett munkásságuk meghatározó volt az újabb generációk
számára is.
Őket kértük fel tehát egy-egy rendhagyó tanóra megtartására, hogy gazdag piarista életpályájuk
során összegyűlt kincseiből ők is osszák meg velünk a mának szóló, általuk fontosnak érzett tapasztalatokat
és a jövőnek szóló üzenetükkel varázsolják vissza egy röpke másfél órára
ifjúságunk elmúlt éveit.
Szeretettel |
Az MPDSZ 2017. évi rendes Közgyűlésének összehívása |
|
Kedves Barátaim! Öregdiáktársaim! A Magyar Piarista Diákszövetség Választmányának döntése alapján Szövetségünk ez évi rendes közgyűlését 2017. május 20. szombat délelőtt – a szokásoktól eltérően! – 10 órára hívom össze. Helyszíne a Duna-parti Piarista kápolna (Budapest, V. Piarista utca 1.). A fenti időpontban megállapított határozatképtelenség esetén a közgyűlést ugyanezen a napon, azonos napirendi pontokkal 11 órára hívom össze. Ez a megismételt közgyűlés már a megjelentek számától függetlenül határozatképesnek minősül.
A közgyűlés napirendje: Az 5., 6., 7., 8. és 9. napirendi pontokhoz tartozó írásbeli anyagok az új honlapunkon ( www.mpdsz.hu) és a Szövetség irodahelyiségében (az első emeleten jobbra) május 1-től kezdve lesznek megtekinthetők. Budapest, 2017. március 16.
Várgedő Tamás s.k. |
Gyűjtés a Mikszáth téri PIAR Emléktáblájára |
|
Kedves Öregdiáktársaink! Bizonyára tudjátok, az Egyetemes Piarista Rend és magyar rendtartomány ebben az évben hármas jubileumot ünnepel: a Rend alapításának 400., a rendalapító Kalazanci Szent József szenttéavatásának 250., és a budapesti Piarista Gimnázium fennállásának 300. évfordulóját. Ezen alkalmakból mi, Magyar Piarista Diákszövetség vezetése tervbe vettük, hogy egykori iskolánk, a Mikszáth Kálmán téri Sophianum épületén emléktáblával örökítjük meg, hogy itt működött 1953 és 2011 között a Piarista Gimnázium. Ez az időszak ma (még) hosszabb, mint amit a piaristák 1917 és 1950 között, illetve 2011 óta a Duna-parti épületükben töltöttek. A jelenleg élő budapesti öregdiákjaink túlnyomó többsége is ebben az épületben végezte a középiskolai tanulmányait. A Gimnázium hirdetményéből hamarosan értesültök valamennyi, az évfordulókhoz kapcsolódó ünnepség és rendezvény időpontjáról és tartalmáról. A Mikszáth téri emléktábla avatása május 27- ére, szombatra van kitűzve. Az avatást követi a régi rendházi épület (ma a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egyik kara) bejárása, majd közösen átvonulunk a Duna-parti épületbe, ahol programok sorozatát készíti elő az iskola a számunkra. Ez a gesztus fejezze ki azt a szándékot, hogy a régi épületben felnőtt öregdiákok is elfogadják és szívükbe zárják az újat is. Az emlékek persze elsősorban a régi épülethez kötnek. Így ez az emléktábla a mi főhajtásunk lesz a saját múltunk és a minket nevelő szerzetestanáraink előtt.
Érezzük tehát magunkénak a táblaállítás ügyét és járuljunk hozzá
lehetőségeinkhez mérten a tetemes, mintegy 2.5 milliós költségekhez. Önkéntes felajánlásaitokat a Magyar
Piarista Diákszövetség OTP-nél vezetett 11708001-20504685 számú számlaszámára kérjük, a
Közlemény rovatban „Mikszáth téri tábla” megjelöléssel.
Strommer Pál MPDSZ elnök |
„Tanár úr volnék magam is…“ - 80 éve tért meg Teremtőjéhez Juhász Gyula |
|
Élete folyamán helyettes tanárként jár városról-városra, mígnem 1907 őszén megérkezik Lévára, ahol a piarista gimnáziumban tanít. Nyolcvan évvel ezelőtt, ezen a napon, április 6-án halt meg Juhász Gyula, Babits és Kosztolányi egyetemi tanulótársa, jó barátja, a magyar irodalom egyik legelismertebb költője.
Ugyanabban az évben, amikor Lévára érkezik, megjelenik első verseskötete. Ma a lévai alapiskola az ő nevét viseli.
Léváról Nagyváradra megy tanítani, utána Szakolcára, ebbe a morva-magyar határ mellett fekvő, valamikor nagyon
híres, de ekkorra már csak múltjából élő poros városkába helyezik. Szakolcának szellemi élete nincs,
néhány tanár, néhány pap és egy kincset érő könyvtár adhat alkalmat csupán a szabad idő
eltöltésére. Ha a költő-tanár színházba akar menni, órákat kell vonatoznia Pozsonyig.
Tízéves korában íratják be szülei a szegedi piarista gimnáziumba. A család tele van reménnyel. Fiuk jól
tanul, a legjobb diákok közé tartozik. Mégis nyomasztó évek ezek. Nem találja helyét az iskolában. Az
intézmény lelketlen, a tanárok figyelme minden apróságra kiterjed ugyan, de a legfontosabbat, az érző, az ideát kereső
ifjút nem veszik észre. Tanártársai valósággal áradoztak róla. 1911 elején felmondtak Juhász Gyulának. A létbizonytalanságra nem adott gyógyírt, hogy nyomtatott értesítőben köszönték meg derekas tanári munkáját. Forrás: http://felvidek.ma/2017/04/tanar-ur-volnek-magam-is/ |
"A lélek útjai az Istenhez sokfélék" - A Költészet Napja alkalmából a Posticum kétnapos programsorozatot szervezett Jelenits István piarista szerzetes, irodalomtudós részvételével |
|
A Költészet Napja alkalmából a Posticum kétnapos programsorozatot szervezett Jelenits István piarista szerzetes, irodalomtudós részvételével. A virágvasárnapi szentmisét előadóest követte. A programok a költészet és a szellemi, fizikai önmeghaladás jegyében folytak. Szombaton biciklitúrát szerveztek Nagyvárad-Berettyóújfalu között, ez egyrészt a fizikai önmeghaladást képviseli, mivel a táv 43 kilométer, a határátkelés pedig azt szeretné érzékeltetni, hogy valójában nincs határ amely elválasztaná a szellemet. Berettyóújfaluban az ottani kulturális menedzser szervezett programot a csapat számára. A berettyóújfalui Bihari Népművészeti Alkotóházban szálltak meg, ahol Jelenits István előadást tartott Pilinszky Jánosról. A piarista szerzetes személye is összekapcsolja Berettyóújfalut és Nagyváradot, hangsúlyozta ki Nemes István, a Posticum programigazgatója, hiszen Berettyóújfalun született, az Alkotóház maga a szülői háza és Nagyváradon végezte a gimnáziumot. Az előadás után egy sétát tettek, ahol a piarista szerzetes az életéről, életútjáról beszélt.
A lélek útjai
Sebezhetőek vagyunk
Előadóest Forrás: http://www.erdon.ro/a-lelek-utjai-az-istenhez-sokfelek/3441329 |
Henri Boulad atya a váci piaristáknál |
|
A váci piarista gimnáziumban tartott előadást Henri Boulad. A szíriai keresztény családból származó jezsuita szerzetes a keresztény Európa és az iszlám vallási terjeszkedés viszonyáról beszélt, amelynek apropóját az utóbbi években kialakult migráns helyzet adta. Henri Boluad szerint a muszlim vallás terjeszkedése komoly veszélyt jelent a keresztény Európára, ezért a migrációval kapcsolatban az óvatosságra hívja fel a figyelmet. Megteltek a Váci Piarista Gimnázium dísztermének széksorai péntek este, sőt a helyi média mellett az országos televíziók kamerái is megjelentek Henri Boulad előadásán. A meghirdetett 18 órai kezdéshez képest néhány perces csúszással a damaszkuszi keresztény családból származó, azóta a magyar állampolgárságot is felvett a jezsuita szerzetes is megérkezett akit létható lelkesedéssel fogadott a közönség.
A muszlim környezetben nevelkedett Henri Boulad előadásában arról beszélt, hogy szerinte a Közel-Keletről érkező
migráció vallási értelemben jelentős veszélyt jelent a keresztény Európára. A jezsuita szerzetes vitatkozva Ferenc
Pápa megközelítésével úgy látja, a muszlim vallás nemcsak a térítésével terjeszkedő, hanem
demográfiai szempontból is, hiszen míg a keresztény családokban átlagosan csak másfél gyermek születik, addig a
mohamedán házaspárok négy-öt gyermeket is vállalnak. Henri Boulad kiemelte, az áttérések is nőnek az
európai fiatalok körében, aki viszont egyszer felveszi a mohamedán vallást, az később csak az élete árán tud
szabadulni az új hittől. A jezsuita szerzetes szerint további problémát jelent, hogy az Unióban a már
állampolgárságot kapott muszlimok is segítik a bevándorlást, közben pedig a média is egyoldalúan mutatja be a
migráció jelenségét és nem beszél a valódi veszélyekről. Henri Boulad végül arra hívta fel a
figyelmet, hogy ha nem akarjuk, hogy Európa harminc éven belül muszlim legyen, akkor az állampolgárok szintjén kell ébernek
és józannak lennünk. Forrás: http://estv.hu/news.php?extend.30722 |
Német diáklaborok találkozóján jártak a Kecskeméti Piarista Iskola tanárai |
|
Az Erasmus plus pályázat támogatásával a Lernort Labor – Németországi Diáklaborok Szövetsége éves találkozóján jártak a kecskeméti Piarista Iskola – Öveges Diáklabor munkatársai. A labortalálkozó utáni napokban ezen felül még meglátogattak több hasonló intézményt Heidelbergben és környékén. A Német Diáklaborok Szövetsége 2010-ben alakult 23 taggal, azóta közel 300 tagja van, közte mintegy 160 labor. Ezek az intézmények nagyrészt az egyetemekhez, a tanárképzéshez kötődnek, de sok működik alapítványok, kutatóhelyek, egyesületek, önkormányzatok, közoktatási intézmények fenntartásában vagy támogatásával is. A szövetség évente tart találkozót, idén a központi téma a laborok szerepe a pedagógusképzésben volt. Előadás hangzott el többek közt a laborokban folyó pedagógiai módszertani kutatásokról. A szekciókban is izgalmas témák kerültek elő: például a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos oktatási projektek, vagy a Lab2Venture program, amelyben vállalkozások adnak megbízásokat középiskolás diákoknak egy-egy projekt véghezvitelére. A rendezvény része volt a „Labor-túra” is, ahol a Würzburgban működő laborok munkájába kaphattak a résztvevők betekintést. Az egyetem M!ND diáklaborja például hallgatói szeminárium keretében minden szemeszterben fogad diákcsoportokat, ahol előre összeállított kísérletező dobozok segítségével csoportokban, nagy önállósággal kísérleteznek a diákok a földtudományok, biológia, kémia, fizika, informatika, matematika különböző területein.
A program bőséges lehetőséget adott szakmai kapcsolatok építésére is, a poszter szekcióban pedig számos labor
kínálatát lehetett megismerni. A megnyitón a szövetség elnöke üdvözölte a Diáklabor Szövetég
– Magyarországi Diáklaborok Egyesülete létrejöttét is, amely létrehozásában fontos
inspirációt adott a német laborok együttműködése is. szöveg és kép: Mikulásné Ferencz Zsuzsanna – Mikulás Domonkos Öveges Diáklabor, Piarista Iskola, Kecskemét |
A kommunizmus rémtetteit bemutató tabló-kiállítás |
|
Január végétől egy hónapig volt látható a Keskenyúton Alapítvány Délvidéki Magyar Golgota
című vándorkiállítása a könyvtárban. A tárlathoz kapcsolódó versenyen a nagykanizsai piarista iskola
több csapata is dobogós helyen végzett. A tablókat a napokban az iskola főépületében is kiállították,
így még több tanuló szerezhet tudomást a kommunizmus rémtetteiről.
A korábbi kanizsai tárlathoz kapcsolódóan a város és a Nagykanizsai Polgári Egyesület tanulmányi versenyt
hirdetett, amelyen a Piarista Iskola csapatai sikeresen szerepeltek. A tanárok ezért is örültek annak, hogy a
vándorkiállítás az iskolájukba érkezik. „Kevesebbet tudunk a kommunizmus által elkövetett bűnökről.
Látunk egyfajta kettős mércét, sokkal több szó esik a náci borzalmakról, míg a kommunizmus bűnei esetében
elmaradt a nürnbergi perhez hasonló számonkérés. Épp ezért a mai családok 25 évvel a
rendszerváltás után kevesebbet tudnak és beszélnek erről” - hangsúlyozta Göde Edit, a nagykanizsai Piarista Iskola
igazgatóhelyettese. Mozgóképes interjú és az eredeti cikk: http://www.kanizsatv.hu/hirek/20468/erzekenyites/ Forrás: Kanizsa TV |
Meghívó Piarista Nemzetközi Ifjúsági Találkozóra (aktív diákok számára) |
|
Nemzetközi találkozóra hívunk, amelyen magyar és külföldi (lengyel, romániai) piarista fiatalokkal találkozhatsz. Színhely: Budapesti Piarista Gimnázium Időpont: április 21. este – április 23. ebéd Program: sok-sok beszélgetés, ima, városnézés, koncert, esti közös bulik! Költség: 3000 Ft részvételi díj + útiköltség Ha az összeg kifizetése gondot okozna, lehet kérni támogatást! Előleg: 3000 Ft. A jelentkezés és az előleg befizetésének határideje: április 3.
Jelentkezés és további információk az iskolai szervező tanárnál: Keserű György tanár úrnál vagy
Nagy Mariann tanárnőnél. Várunk a Facebookon a Piarista Ifjúsági Találkozók csoportjába! |
Fiatal piaristák jártak a Magyar Piarista Rendtartományban |
|
A múlt hét során római teológiai tanulmányaikat befejezni készülő fiatal piaristák jártak a magyar rendtartományban, akik Kamerunból, Szenegálból és a Fülöp-szigetekről érkeztek. Látogatásuk ideje alatt betekintést nyerhettek a budapesti, kecskeméti, gödi és kanizsai intézmények és rendházak életébe Labancz Zsolt tartományfőnök atya kalauzolásával. |
Megjelent a Piaristák Ma tavaszi, húsvéti lapszáma |
|
Megjelent a Piaristák MA tavaszi, húsvéti lapszáma, amelynek fókuszában a rendi jubileumok,az aktuális iskolai és rendi hírek, és a piarista múlt kulturális kincsei állnak.
A tartalomból: A lap elérhető a piarista oktatási intézményekben, kollégiumokban, plébániákon, könyvtárakban és bizonyos katolikus iskolákban, egyetemeken. Lapozható, internetes verzió: https://issuu.com/szathmarym/docs/piaristak_ma_17_tavasz_lapozos Áldott és kegyelmekben gazdag,a feltámadás fényét lelkekbe elhozó Húsvétot, kellemes olvasást és böngészést kíván a Piarista Rend Magyar Tartományának nevében is:
Szathmáry Melinda |
Krisztus feltámadása átragyog a történelmi katasztrófákon – Beszélgetés Jelenits Istvánnal |
|
A magyar költészetben számtalan vers jelent meg a húsvétról, költőinket mindig foglalkoztatta Jézus Krisztus
kereszthalála, majd dicsőséges feltámadása. Jelenits István piarista szerzetest, teológust, tanárt kérdeztük.
– Akárcsak a karácsonynak, a húsvétnak is rendkívül gazdag az irodalmi hagyománya.
Mi abban hiszünk, hogy Jézus halála és feltámadása igazi szabadulást hozott, nemcsak Izrael népének, hanem az
egész emberiségnek. Szabadulást nemcsak az egyiptomi szolgaságból, hanem a bűn és a kárhozat
fogságából. Ezért is ennyire gazdag a húsvét háttere, gyökérzete. A bárány áldozata
Krisztusban ismétlődik meg, ő az Újszövetség báránya: a keresztény húsvétkor nem bárányokat
áldoztak, hanem Jézus önmagát áldozta fel bűneinkért, vállalta a kereszthalált, majd harmadnapra feltámadt.
Ezért Isten bárányaként ünnepeljük. Az Eucharisztiát is a halálra készülő Jézus alapította, hogy együtt
maradjon az Egyházzal. Ez egy húsvéti lakoma az ostyával, amely Krisztus testévé változik, és a borral, amely a
vérévé. Az Egyházban rendkívül gazdag a húsvét liturgikus ünneplése, melynek során különböző
szokások elevenednek meg. A húsvét mozgósítja az embereket, hiszen az egész világ előtt hirdetjük Jézus
feltámadásának örömét. Mindez természetesen az irodalomban is megjelenik.
– Nyugodtan állíthatjuk: se szeri, se száma azoknak a költőknek, íróknak, akiket megihletett ez az ünnep...
– A keresztény hit, a húsvét öröme még hitetlen költőinket is megszólította. Említene erre
néhány példát?
– A versben, ha kimondatlanul is, ott van az irgalmas szívű Jézus, akihez a hitetlen vagy a hittől eltávolodott lélek is
bármikor fordulhat szomorú magányában. A kereszténység lényegét kifejező ösztönös remény
jelenik meg itt.
– Kassák a mindenkori kitaszítottak, a szegények védelmezőjét látja Jézusban, aki együtt érez velük?
- Az utolsó mondat latinul van, azt jelenti: és harmadnapon feltámadott...
Fotó: Merényi Zita |
A Szűzanya húsvéti hite - Bocsa József SP elmélkedése |
|
A sírba tételtől kezdve egy ember volt csak a földön, aki őrizte magában a feltámadás hitét, és ő a Szűzanya volt. Bocsa Jószef piarista atya elmélkedése. Ennek a húsvéti hitnek az igazi ápolója és első képviselője a földön a Szűzanya volt.
A hagyomány úgy tartja, hogy a Szűzanyára való tekintettel rövidítette meg a Mennyei Atya azokat a napokat, hogy nem három
nap lett belőle, hanem csak "harmadnap", ahogyan azt a Hiszekegyben is valljuk:
„Harmadnapon feltámadott a halottak közül.” Ha úgy lett volna, mint Jónással, hogy három nap
és három éjjel tartózkodott a hal gyomrában, akkor Jézusnak csak Húsvét hétfőn
délután három óra után kellett volna feltámadnia. De Ő már a 3. sírban töltött nap hajnalán
feltámadt.
A Föld már Jézus halálának a pillanatában vajúdni kezdett. Hatalmas égzengés, villámlás volt,
nagy földrengés támadt, minden elsötétedett, a templom függönye ketté hasadt. A régi befejeződött és
valami egészen új kezdődött. Bocsa Jószef SP
|
Juhász Gyula: Az utolsó vacsora |
|
Juhász Gyula: Az utolsó vacsora
János a Mester nagy szívén pihen,
Mély hallgatás virraszt az asztalon.
Tamás révedve néz a mécsvilágra,
Csak egy nyugodt. Nagy, sötétkék szemében |
Reviczky Gyula: Húsvét |
|
Reviczky Gyula: Húsvét
Fakadnak már a virágok,
|