Diákszövetségi iroda nyári zárvatartás: július 1 - augusztus 26. |
|
Kedves Öregdiáktársak! |
Elkészült a DVD Borián Tibor és Jelenits István tanár urak május 19-i rendhagyó irodalomóráiról |
|
Örömmel adok értesítést, hogy elkészült a DVD Borián Tibor és Jelenits István tanár urak május 19-i rendhagyó irodalomóráiról. Rendelni lehet akár a piaristaszalon@mpdsz.piarista.hu, akár tvargedo@t-online.hu email-címen.
Átvétel a Piarista Diákszövetség irodájában, a Gimnázium épületének 1. emeletén, a
folyosó jobb végén lévő helyiségben. Hétfőn délutánonként 14 és 17 óra között. Előtte
érdemes érdeklődni a 486-4432 vagy a 70 391 4359 telefonszámon, hogy elkészültek-e a másolatok. Üdvözlettel Várgedő Tamás |
Beszámoló érettségi találkozóról |
|
Kedves Mikecz Tamás! Az 1962 – 66. között, a kecskeméti Piarista Gimnáziumban tanuló (most már) öregdiákok, május 18-án tartották 50 éves érettségi találkozójukat. Ebből az alkalomból, készítettem egy cikket, melyet elküldtem a Keresztény Élet c. hetilapnak is.Mivel, nem mindenki olvassa, illetve terjedelmi okok miatt elképzelhető, hogy szerkesztve jelenik meg cikkem, úgy gondoltam, hogy elküldöm a Diákszövetség Hírlevél Szerkesztő bizottságának is, neked mint felelős szerkesztőnek a teljes cikket. Kérlek, szíveskedj (amennyiben lehetséges) a következő Hírlevélben megjelentetni írásomat.
Köszönettel, Rédei Ferenc Rédei Ferenc emlékezése: Köszönet az 50 évért!
Nagy napra készültek a Kecskeméti Piarista Gimnáziumban, 1966-ban érettségizett, öreg diákok. Elérkezett az 50
éves érettségi találkozójuk ideje.
A jubiláló két osztály (osztályfőnökök, Dr. Gulyás István és Etele György piarista tanárok
voltak) élő tagjai közül, mintegy 90 %, kedves hozzátartozójával, élete párjával, jelen volt. Rédei Ferenc piarista öregdiák |
Beszámoló érettségi találkozóról |
|
Kedves Tamás! 2016. május 27-én találkoztak az 1952-ben, Veszprémben érettségizett piarista öreg diákok, köztük Borián Tibor piarista atya is. Sajnos már nagyon megfogyatkoztunk akik mozgásképesek vagyunk, így csak 6-an vettünk részt a találkozón. Gondolva azokra is, akiket az egészségük akadályozott, hogy eljöjjenek, készítettem egy emlék-lapot (mellékelve) részükre is. Ha érdekel a téma leközölhetnétek a Hírlevélben.
Üdvözlettel |
Emlékebéd - a tavaly novemberben elhunyt Fórián-Szabó Zoltán plébánosra emlékeztek Kecskeméten |
|
Emlékebéd A tavaly novemberben elhunyt Fórián-Szabó Zoltán plébános testvéreit, rokonait látta vendégül rendházi közösségünk. A családias és baráti együttlét során a finom vasárnapi ebéd elköltése mellett sokat beszélgettünk, sőt a népes gyermeksereg még a rendházkertben lévő játszóteret is meglátogatta. Nagy Attila SchP |
Pintér Gábor kinevezése |
|
2016. május 13-án Őszentsége Ferenc pápa dr. Pintér Gábor pápai prelátust, az ausztriai Apostoli Nunciatúra első tanácsosát, a Váci Egyházmegye papját apostoli nunciussá nevezte ki Fehéroroszországba, és egyúttal érseki rangra emelve őt a velebusdói címzetes érseki címet adományozta neki. Az új pápai nagykövet 1964. március 9-én született Kunszentmártonban. 1978-1982 között járt a kecskeméti Piarista Gimnáziumba. 1988. június 11-én szentelték pappá. Teológiai doktorátust szerzett. 1996. július 1-jén lépett a Szentszék diplomáciai szolgálatába. Az elmúlt két évtizedben Haitin, Bolíviában, Skandináviában, Franciaországban, a Fülöp-szigeteken és Ausztriában teljesített szolgálatot. A magyar mellett olaszul, angolul, németül, spanyolul, franciául, oroszul, svédül és haiti kreol nyelven beszél. Egykori iskolája nevében nagy szeretettel gratulálunk Gábor atyának! Forrás: Magyar Kurír |
Jövőbelátó piaristák - Jubileumi kiállítás nyílt Öveges József és Kovács Mihály emlékére |
|
A Piarista Rend Magyar Tartománya és a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság időszaki kiállítással tiszteleg a 120 éve született Öveges József és a 100 éve született Kovács Mihály piarista szerzetes-tanárok emléke előtt. A tárlaton ritkán látható dokumentumok és tárgyak idézik föl a két iskolateremtő tanáregyéniség pályáját és személyiségét. A Jövőbelátó piaristák címet viselő kiállítást Labancz Zsolt piarista tartományfőnök nyitotta meg a budapesti Piarista Gimnázium épületében 2016. május 24-én délután, aki röviden beszélt a két tudós piarista életútjáról, szellemi örökségéről. „Forradalmian új pedagógiával, az új nemzedékre való fokozott nyitottsággal rendelkeztek mindketten. Bár viszonylag eltérő pályát futottak be, mégis mindketten a piarista hagyomány igazi ápolói voltak; az egyszerűség, hasznosság, hatékonyság alapelveit mesterien ötvözték a játékosság és szemléletesség pedagógiai eszközeivel.” – jellemezte a rend két legendás tanárát a tartományfőnök.
Öveges József a kísérleti fizikatanítás feledhetetlen egyénisége, aki a Magyar Televízió
ismeretterjesztő műsoraiban nemzedékek számára tette érthetővé és szerethetővé a fizika tudományát. Fiatalabb
kollégája – és későbbi monográfusa –Kovács Mihály nemcsak fizikát, de kibernetikát
is tanított a Piarista Gimnáziumban, hazánk középiskolai tanárai közül elsőként. Diákjaival
épített játékai először vitték el az új tudomány – a mai informatika és robotika elődje –
hírét a magyar otthonokba. Mindketten azt vallották, hogy kísérleti eszközök akár a semmiből, könnyen
hozzáférhető, hétköznapi alapanyagokból, saját kezűleg is készíthetők. Tevékenységüket,
személyesebb történetek kíséretében Görbe László piarista szerzetes-tanár, a
budapesti Szent Margit Gimnázium igazgatója és Képes Gábor, a
Neumann János Számítógép-tudományi Társaság főmunkatársa mutatta be, aki egy
diákkorában készített rövid kisfilmmel is megemlékezett Kovács Mihály tanár úrról a
rendezvényen.
Piarista Rend Magyar Tartománya – Neumann János Számítógép-tudományi Társaság
További cikkek a témában: |
Piarista Kerti Party Kecskeméten |
|
Az idei, immár 18. alkalommal megrendezett Kerti Partynak Czollner téri iskolaudvarunk adott helyet. A rendezvény főszervezője iskolánk Szülői Munkaközössége volt. A színes forgatagban ügyességi és szórakoztató programok, játékok, egészséges és ízletes ételek/italok, gyümölcsök, házi készítésű sütemények várták vendégeinket.
Programjaink voltak:
kutyás bemutató Nagy Attila SchP ig. |
Kihirdették az 5. Ökumenikus Diákfilmszemle díjnyertes alkotásait |
|
2016. május 21-én a Sapientia Szerzetesi Főiskola Auditorium Maximum terme látta vendégül az ország különböző pontjairól érkezett diákokat, akik a "SZÜLŐFÖLD: kötődés - kérdés - ajándék" vagy szabadon választott témában adtak be versenyfilmeket. Az immár 5. alkalommal megrendezett diákfilmszemle idén is a katolikus, református és evangélikus egyház központi oktatási intézeteinek támogatásával valósult meg. A verseny gyakorlati lebonyolítását a budapesti Piarista Gimnázium Audiovizuális Kommunikáció szakköre (AVK) vállalta. A versenyfelhívásra az április 27-i határidőig 15 katolikus, 6 református, 10 evangélikus és egy ökumenikus iskolából összesen 63 film érkezett. Öttagú ökumenikus előzsűri értékelte a beküldött filmeket, így alakult ki a május 21-i döntőbe jutott 21 film listája.
A döntőbe jutott filmeken kívül a szervezők további 16 film alkotóit - idén új mozzanatként - információs
vetítésre hívtak meg. A versenyfilmek vetítésével párhuzamosan, egy másik teremben ezek a filmek is
bemutatásra és szakmai értékelésre kerültek. Célja az volt ennek a második vetítés-sorozatnak, hogy
minél több filmkészítő, minél több iskolai videoműhely tagja kaphasson visszajelzést munkájáról, és
útmutatást, bátorítást következő alkotásaikhoz. A részletes végeredmény és maguk a filmek is megtekinthetők az Ökumenikus Diákfilmszemle weboldalán: http://www.okudiakfilm.hu/index.php?pageid=eredmeny2016 Wettstein József Sch.P., a verseny főszervezője |
Kunszt József-díjban részesült Mikulás Domonkos igazgatóhelyettes |
|
A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye pedagógiai kitüntetését, a Kunszt József-díjat kapta meg másik két jelölttel együtt Mikulás Domonkos, a kecskeméti Piarista Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Óvoda igazgatóhelyettese.
A 2001-ben alapított Kunszt József-díjjal tiszteleg a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye a munkájukat kiválóan
végző pedagógusok előtt. Az elismeréseket május 13-án a díjalapító főpásztor,
Bábel Balázs érsek adta át Kalocsán. A kitüntetés átadáson az ünnepi beszédet Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök atya, a Mikulás Domonkost méltató beszédet (laudációt) Nagy Attila SchP, a kecskeméti Piarista Gimnázium igazgatója mondta. A rendezvényen a keceli Szent II. János Pál Katolikus Általános Iskola énekkara lépett fel, amit ünnepi fogadás és agapé követett az érseki palota dísztermében.
Forrás: Keol.hu |
A Magyar Művészeti Akadémia Aranyérmét kapta Jelenits István |
|
Május 24-én a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 2016. évi első rendes közgyűlésén a pesti Vigadóban átadták a köztestületi díjakat, valamint a résztvevők elfogadták az elnök, az elnökség, a tagozatok, a bizottságok és a főtitkár beszámolóit. Az MMA Aranyérmét Jelenits István Széchenyi-díjas piarista szerzetes, teológus, író, tanár kapta „meghatározó irodalmi és nevelési tevékenységéért".
Az MMA Életműdíját Pap Gábor Magyar Örökség díjas művészettörténész,
irodalomtörténész; az MMA Nagydíját Balassa Sándor Kossuth-díjas zeneszerző, a nemzet művésze, az
MMA rendes tagja; az MMA Aranyérmét Jelenits István Széchenyi-díjas piarista szerzetes, teológus,
író, tanár; az MMA Művészeti Írói Díját Eősze László Széchenyi-díjas
zenetörténész, az MMA rendes tagja; az MMA Kováts Flórián Emlékérmét
Matitsné Vigh Marianne, az MMA Zeneművészeti tagozatának titkára vehette át.
Fekete György, az MMA elnöke a tájékoztatójában elmondta: a nemzetközi akadémiák közül
elsőként a krakkói Lengyel Művészeti és Tudományos Akadémiával írt alá együttműködési
megállapodást a Magyar Művészeti Akadémia. Forrás: MTI |
Mindszenty-emlékéremben részesült Ruppert József piarista szerzetes |
|
A Vas megyei Csehimindszenten tartotta ülését a Mindszenty Társaság. E faluban született Magyarország utolsó hercegprímása, az evangélium rendíthetetlen hirdetője, Mindszenty József. Az ő nevét viselő szervezet 2004-ben alakult azzal a céllal, hogy ápolja a bíboros emlékét, megismertesse a közvéleménnyel az egykori főpap történelmi életművét, támogassa és elősegítse Mindszenty József életútjának feltárását, és szorgalmazza boldoggá avatását. A társaság évente 3 alkalommal ülésezik.
Április 29-én Csehimindszenten adták át a bíborosról elnevezett emlékérmeket. Ezúttal ketten vehették
át az elismeréstLezsák Sándortól, a társaság elnökétől:
Ruppert József piarista szerzetes, tanár és Gasztonyi László, győri vállalkozó. A
kitüntetést a szervezet azoknak ítéli oda azoknak, akik a névadó példáját követve
munkásságukkal mások és az ország javát szolgálják.
„Személyesen soha nem találkoztam Mindszenty bíborossal, de volt lehetőségem az ő boldoggá avatásának
előmozdításában segíteni"- mondta a martinus.hu-nak adott interjúban
Ruppert József. „Amikor Rómában a Szent István Háznak voltam az igazgatója, Mindszenty bíboros
látogatásának emlékeit megtaláltam. A budapesti amerikai nagykövetségről a Bíboros Bécsen keresztül
Rómába érkezett, majd első útja a Szent István Házba vezetett. Az emlékkönyvbe a következőket írta:
„A Magyar Egyház megvalósult álma boldogsággal tölt el” (A Szent István Ház a Szent István
király által alapította egykori zarándokház jogutódja. Az eredeti épületet és templomot az 1700-as
években lebontották. Először Mindszenty bíboros akart újra zarándokházat létesíteni Rómában,
végül 1965-ben épülhetett fel az új zarándokház.) Ez a mondat akkor engem nagyon szíven ütött, mert
rájöttem, hogy én ennek a boldogságnak vagyok ott a követe, végrehajtója. És talán attól fogva viselem
kicsit jobban a szívemen a bíboros ügyét és igyekszem törekvéseit – pl. magyarság megerősítése, a
család szeretete - a hívekkel jobban megismertetni." A szentmisét körmenet és a Mindszenty bíboros boldoggá avatásáért mondott ima zárta. Forrás és fotó: Martinus.hu |
Egy volt piarista diák mesél az ugyancsak volt piarista diák ükapjáról, Horváth Mihály püspökről, a 19.század nagy hírességéről |
|
Egy volt piarista diákot, máskülönben történészt, Dr. Ligeti Dávidot kérdezzük ugyancsak volt piarista diák őséről, pontosan ükapjáról, az országosan ismert Horváth Mihály püspökről, történészről, a Szemere-kormány miniszteréről, Kossuth lelkes és bátor hívéről. Vajon milyen érzés egy ilyes híres ős leszármazottjaként emlékezni az ükapára? Főleg akkor, ha az ükunoka történetesen a Horváth Mihály tér körül jár.
- Régi közeli ismerősötökként, szinte barátként kezdem a beszélgetést, hiszen családod régi
barátja vagyok, s téged még gimis korodból ismerlek. Emlékszem, hozzám hasonlóan te sem jeleskedtél a
reál tantárgyakban, de már akkor tudtam, hogy te nem ezen a vonalon fogsz majd az életben boldogulni. Sejtésem beigazolódott,
történész lettél. De mielőtt híres ősödről kérdezek, szólnál pár szót a gimis éveidről?
Mik voltak kedvenc tantárgyaid?
- Mikor határoztad el, hogy történész leszel? Ebben hatása volt történelem tanárodnak, vagy tőle
függetlenül is lelkesedtél a történelemért és mindenképpen történész akartál lenni?
- Milyen érzés volt, amikor a történelem órán ősödről hangzott el ismertetés? Megdobogott a szíved?
Tudták osztálytársai vagy tanárod, hogy az „ő” leszármazottja vagy?
- Tudom, rögtön felvettek az egyetemre (történetem-latin szakra). Emlékszem, amikor diplomamunkádat írtad,
csodálkozva kérdeztem tőled, miért nem híres ősödről, Horváth Mihályról írod azt?
- Tudom, nagyon nehéz összegezni ősöd életét, de próbáld meg azt. Vegyél egy nagy lélegzetet és
kezdjél hozzá!
-
Ősöd élete – egyházi szemmel is – rendkívül érdekes volt, hiszen papként külföldre került, s
mint elmondtad, külföldi száműzetése során Genfben egy francia földbirtokos lányával ismerkedetett meg
(ükanyáddal…), majd letette a reverendát, s boldog apaként gyermekeket nevelt. Kik voltak a gyerekei? Te közülük melyik
leszármazottja vagy?
-
Dédszüleid vonalon mindenki Magyarországon élt vagy maradtak kint külföldön is? Azaz vannak-e ott külföldön
távoli rokonaid?
-
Ősöd, mint a történelemtudomány nagyja, az Akadémia tagja árnyékéban milyen érzés
történésznek lenni? Tudom, nemrégen szerezted meg történészi doktorátusodat. Milyen témában
írtál PhD disszertációt?
- Jelenleg hol dolgozol?
-
Tudom, nagyon elfoglalt vagy mint történész és mint kétgyermekes boldog családapa, ráadásul nem a
fővárosban, hanem („messzi”) Gödön élsz. Ilyen elfoglaltság mellett tudsz-e néha kimenni ősöd
sírjához, a Kerepesi temetőbe. Egyáltalán az milyen állapotban van?
- Ha gyerekeid már nagyobbak lesznek, fogsz-e mesélni szépapjukról, a 19. századi magyar történelem igazi nagy
büszkeségéről?
Kölcsei Tamás |
Megjelent Lukács László SchP könyve XVI. Benedek pápáról |
|
„
A magyar olvasóknak, akik Lukács László atya Az igazság munkatársa című könyvét kézbe
veszik, azt kívánom: olvassák örömmel; mindenekelőtt pedig azt remélem, hogy közben láthatóvá
válik előttük katolikus hitünk igazsága és szépsége, amelynek szolgálatát életfeladatomnak
tekintem”.
A német Joseph Ratzinger, aki XVI. Benedek néven 2005 és 2013 között római katolikus egyházfő volt, egyike napjaink legnagyobb
teológusainak, akinek megadatott, hogy egészen fiatalon, a „teológia csodagyerekeként” tevékeny részt vállaljon
az egyház új korszakát elindító II. vatikáni zsinaton.
Lukács László az emeritus pápa élettörténetének felvázolása után megismertet bennünket
Joseph Ratzinger teológiájának legfontosabb jellegzetességeivel. Emlékeztet rá, hogy a bonni egyetem teológiai
fakultásán Ratzinger 1958 nyarán tartotta meg székfoglaló előadását, A hit Istene és a filozófusok
Istene címmel. Ebben már megjelent az az alapgondolat, amely egész életén át foglalkoztatta: vallás és
filozófia, hit és értelem viszonya. „Az őskeresztények a filozófusok Istene mellett döntöttek, szemben a vallások
isteneivel.” Ratzinger párhuzamot vont az antikvitás és saját kora között. Akkor „a hit Istene elszakadt a teológia
Istenétől”, korunkban pedig sokan „az értelem igazságából visszahúzódnak a puszta jámborságba, a
puszta hitbe,”, vagy pedig „az értelmezés módszerével eltüntetik a kereszténység botrányát.”
„A hitben megismert Isten gondolkodó szeretet… Az igazság és a szeretet ősi azonossága tárul fel itt a szemünk
előtt.”
Forrás: Szent István Társulat, 2016. |
35 éve halt meg Plinszky János költő, piarista öregiák |
|
Pilinszky János (Budapest, 1921. november 27. – Budapest, 1981. május 27.) a huszadik század egyik legjelentősebb magyar költője, Baumgarten-díjas, József Attila-díjas és Kossuth-díjas, piarista öregdiák. A Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, úgynevezett „újholdas” nemzedékének tagja Nemes Nagy Ágnessel, Örkény Istvánnal és Mándy Ivánnal együtt; a Nyugat, s szellemi utódjának a Magyar Csillagnak megszűnése után az Újhold körül csoportosultak. E lapnak 1946–1948 között társszerkesztője is volt. Mindemellett munkatársa volt a Vigilia, az Élet, az Ezüstkor s az Új Ember lapoknak is.
Magamhoz |