Az MPDSZ 2016. évi Tisztújító Közgyűlésének összehívása |
|
Kedves Barátaim! Öregdiáktársaim!
A Magyar Piarista Diákszövetség Választmányának döntése alapján Szövetségünk ez évi
rendes – egyben tisztújító – közgyűlését 2016. április 23. szombat délelőtt 9 órára
összehívom. Helyszíne a Duna-parti Piarista kápolna (Budapest, V. Piarista utca 1.).
A közgyűlés napirendje: Budapest, 2016. február 20.
Várgedő Tamás s.k,. |
MPDSZ Választmányi ülés |
|
Tisztelt Választmányi Tagok! Az MPDSZ Választmányának következő ülését 2016. április 9-én, szombaton de. 10 órára összehívom, amelyre tisztelettel meghívlak. A helyszín a budapesti Piarista Gimnázium Duna-parti épülete, annak 2. emeleti tanácsterme. Baráti köszöntéssel:
Várgedő Tamás s.k. |
Piarista Szalon: Volt(ak) egyszer azok a hatvanas évek… a budapesti Piarista Gimnáziumban… Rendhagyó irodalmi óra a Piarista Szalon legközelebbi összejövetelén |
|
Valóban rendhagyó, az elmúlt két összejövetel megteremtette hagyományhoz képest formabontó összejövetelre hívom a Piarista Szalon régi és remélhetőleg új barátait. Nem akarunk szakítani az eredeti Beharangozóban meghirdetett és kétszer is már alkalmazott keretekkel: egy-egy reményeink szerint izgalmas, interaktívnak elképzelt szellemi utazást és együttlétet képzeltünk, ahol meghívott vendégek moderátor közreműködésével beszélgetnek kérdezőikkel életutakról vagy egy kiemelten aktuális témáról a szellemi vagy társadalmi szféra területéről. Emellett az a szándék is vezetett, hogy az összegyűltek közül is minél többen bekapcsolódjanak kérdéseikkel, hozzászólásukkal. Most mégis kivételesen egy szigorúan formális előadásra szól a meghívó. Az alkalmat erre egy 45 éves érettségi találkozó adta. Az 1971-ben érettségizetteknek – akik közé magam is tartozom – már csak két tanára él, mindkettőt legenda övezi: Jelenits és Borián tanár urak. Ezért gondoltam arra, hogy a találkozónkra egy nagy ajándékot kérjek tőlük, mégpedig ugyanazt mindkettőjüktől: egy-egy”iskolai”, azaz 45 perces irodalmi óra megtartását. Biztos vagyok abban, hogy nem a régen elmúlt idők nosztalgikus felidézését kapjuk, hanem két hihetetlenül gazdag és hosszú pedagógusi-papi életpálya minden tapasztalatának a mának üzenő kibontását és elénk tárását. Hogy a tisztelettel övezett tanáraink kincsesládájában őrzött értékekből rajtunk kívül mások is részesülhessenek, a Piarista Szalon rendezvényével kötöttük össze ezeket az irodalmi órákat. Várjuk tehát a tanár urak minden tisztelőjét és az érdeklődőket 2016. május 19-én, csütörtökön délután ½ 7-re a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolára, ahol a következő irodalmi órákat hallgathatjuk meg:
1. Borián Tibor SP: Zrínyi Miklós mai szemmel
A részvétel regisztrációhoz kötött, kérem tehát jelentkezésüket a
piaristaszalon@mpdsz.piarista.hu email-címen jelezzék. A regisztrált
létszámtól függően béreljük ki vagy a Dísztermet, vagy az Auditorium Maximumot.
Szeretettel |
TANÚIM LESZTEK - Jelenits István a keresztények szerepéről világunkban |
|
„Tanúim lesztek” - Keresztény tanúságtétel napjainkban – e címmel tartottak nagyböjti elmélkedéseket a piarista kápolnában négy héten keresztül. A sorozat keretében eddig Borián Tibor, Wettstein József és Lukács László piarista szerzetesek tartottak elgondolkodtató beszédeket. Március 18-án, az utolsó alkalmon, Jelenits István SP „Újra a mustármag szerepében” címmel osztotta meg gondolatait. A Lukács László és Wettstein József piaristákkal közösen bemutatott szentmisén Jelenits atya elmélkedését három szentírási kép köré szervezte. Felidézte Jézusnak a mustármagról, a kovászról és a föld sójáról szóló példabeszédeit, és kiemelte, mindhárom esetében arról van szó, hogy a kicsi kezdethez valami nagy eredmény kapcsolódik.
Valaha talán úgy képzeltük ezt el – idézte fel saját emlékeit a piarista szerzetes –, hogy a
kereszténység sorsáról szólnak ezek a képek, és a világtörténelem során valósul meg a
beteljesedés, az egyház folytonos növekedése által. Az egyház kicsiből nagy lesz és sok ember gondolkodását,
életét átalakítja. Ma azonban elgondolkodunk azon, hogy talán másképp is lehet értelmezni ezeket a
példabeszédeket. Hiszen a mustármag egy évben hajt, a következő esztendőben újra el kell vetni, és a kovászt is mindig
újra hozzá kell adni az újabb adag tésztához.
Fotó: Merényi Zita |
Pro Ecclesia Hungariae-díjban részesült Kállay Emil atya |
|
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Pro Ecclesia Hungariae-díjat adományozott Kállay Emil piarista szerzetesnek. A kitüntetést a testület nevében Veres András püspök, az MKPK elnöke adta át március 1-jén Budapesten. A díjjal a püspöki konferencia elismerését fejezi ki azért a szolgálatért, amelyet élete folyamán Kállay Emil a katolikus egyházért végzett. Kállay Emil piarista szerzetes 1929. január 19-én született Kisújszálláson. A debreceni piarista gimnáziumban érettségizett, majd 1947-ben öltözött be novíciusnak. 1950 nyarán a szerzetesrendek feloszlatásakor az állam által előírt létszámkorlát miatt a kereten kívüli szerzetesnövendékek közé került, így tanulmányait az esztergomi főegyházmegye növendékeként a Központi Szemináriumban folytatta. 1953. június 14-én szentelték pappá az esztergomi székesegyházban, 1954-től az esztergomi Vízivárosban, 1955-től Érsekvadkerten, 1956-tól Nógrádmegyeren, 1958-tól Budapest-Törökőrön volt segédlelkész.
1962-ben politikai okok miatt eltiltották a papi szolgálattól. Miután három év múlva visszatérhetett a
szolgálatba, változatlan odaadással végezte lelkipásztori munkáját, elsősorban az ifjúság
körében.
Fényképalbum:
MKPK Sajtószolgálat/Piarista Rend Magyar Tartománya |
Irgalmasság a magyar irodalomban – Jelenits István Arany, Babits és Kosztolányi egy-egy művéről |
|
Az irgalmasság szentévében vagyunk. Vajon hogyan jelenik meg az irgalmasság a magyar irodalomban? Jelenits István piarista szerzetest, Széchenyi-díjas tanárt, irodalomtörténészt kérdezte Bodnár Dániel, a Magyar Kurír újságírója.
– Idézne olyan irodalmi műveket, amelyekben megjelenik az irgalmasság?
– Van-e különbség a bibliai Jónás történet és a Babits által megírt történet
között?
|
Kopasz Bálint sikere |
|
2016. február 5-én a Magyar Olimpiai Bizottság a hagyományos Héraklész Díjátadó Gála alkalmával köszöntötte 2015 legeredményesebb utánpótláskorú sportolóit és az őket felkészítő edzőket. A 20 Héraklész-sportág összetett legjobbjának járó díjat a kajakos Kopasz Bálint és a judós Gercsák Szabina vitte haza. A férfiaknál Kopasz Bálint (Algyő SK, Dugonics András Piarista Gimnázium) azzal végzett az élen, hogy aranyérmes lett egyesben 1000 méteren az ifjúsági világbajnokságon, illetve tagja volt az ugyanott 1000 méteren bronzérmes négyesnek. A versenyzők az elismerést és értékes díjat vehettek át Borkai Zsolttól, a MOB elnökétől. További hírek a témában: http://www.szepi.hu/ez_tortent/2016/kopasz-b%C3%A1lint-sikere Forrás: Dugonics András Piarista Gimnázium |
Kerényi Lajos atya tanúságtétele |
|
"Egy alkalommal - kilenc éves voltam -, amikor ministránsként a misére érkező atyát vártuk a sekrestyében, nem ő jött be, hanem maga Jézus. Fogta a nagy misekönyvet, odahozta hozzám, a szemembe nézett és azt mondta, hogy te fogsz nekem ministrálni."
"Hogy miért szeretem a Jó Istent? Mert Ő előbb szeretett engem!" - beszélgetés, amely hanganyaga itt hallgatható: |
Álláslehetőségek a Gödi Piarista Oktató és Szolgáltató Kft-nél |
|
Gyakorlati oktatókat keresünk ÁCS, KŐMŰVES, KŐFARAGÓ, MŰKÖVES, és KAROSSZÉRIALAKATOS szakmában.
Felvételi elvárás minimum 5 éves szakmai gyakorlat. Mestervizsga előnyt jelent. |
Irgalom és/vagy önazonosság? - Piarista húsvét Kecskeméten |
|
2016. március 24-26. között ismét lesz Piarista húsvét Kecskeméten. Az idei szent három nap témája: Irgalom és/vagy önazonosság?
Előadók: Jelenits István SP, Labancz Zsolt SP, Lukács László SP, Zsódi Viktor SP.
Nagypéntek (márc. 25.)
Nagyszombat (márc. 26.) A programok alatt gyerekfelügyeletet biztosítunk játékkal. Szabó István SP házfőnök |
Kitüntetések március 15-e alkalmából |
|
Széchenyi-díj:
Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapest Főegyházmegye érseke, piarista öregdiák
részére
ERDŐ PÉTER bíboros, prímás, az Esztergom-Budapest Főegyházmegye érseke, a Magyar Tudományos Akadémia rendes
tagja 1952. június 25-én született Budapesten. Az Esztergomi Papnevelő Intézetben, majd a Budapesti Központi Szemináriumban tanult.
1975-ben szentelték pappá, ezután Dorogon volt lelkipásztor, 1976-ban megszerezte a teológiai doktorátust. 1977-től 1980-ig
egyházjogot tanult Rómában, kánonjogból szerzett doktori fokozatot. Hazatérve az Esztergomi Érseki Papnevelő
Intézetben tanított, 1988-2002 között a római Gergely (Gregoriana) Egyetemen a kánonjog vendégprofesszora és a
Pázmány Péter Római Katolikus Hittudományi Akadémia (1993-tól Pázmány Péter Katolikus Egyetem,
Hittudományi Kar) Kánonjogi Tanszékének vezetője, 1998 és 2003 között a PPKE rektora volt.
Magyar Érdemrend Tisztikereszt állami kitüntetés:
Dr. Kerényi Lajos piarista szerzetes részére
A MAGYAR ÉRDEMREND tisztikeresztje polgári tagozatát: dr. Oberfrank Ferenc orvos, a Magyar Piarista Diákszövetség elnöke,
piarista öregriák részére
A kitüntetett piarista öregdiákoknak szívből gratulálunk a Magyar Piarista Diákszövetség minden tagja nevében! Mikecz Tamás, Hírlevél főszerkesztő és a Sajtóbizottság |
PIARTOUR útiterv - 2016. szeptember 13-17. |
|
Erdély: Szilágyság, Szatmár és Máramaros vidéke
Részvételi díj: 50.000,- Ft + létszámtól függően kb. 15.000,- Ft buszköltség. |
A mosonmagyaróvári piarista iskolakórus Szentpéteri Csilla koncertjein |
|
A mosonmagyaróvári Piarista Iskola diákjai idén kétszer vehettek részt Szentpéteri Csilla zongoraművésznő koncertjein a Libertango éneklésével. Először a mindig telt házas városi Újévi Koncerten, március elején pedig a mosonmagyaróvári zeneiskola meghívására voltak jelen egy gyerekek számára muzsikát népszerűsítő, megszerettető hangversenyen, melyen a zeneiskola tanárai, növendékei és a piarista iskola külön erre az alkalomra verbuválódott kórusa működött közre.
A legjobb hallású gyerekeket hívták meg a csapatba, hiszen nem volt egyszerű az inkább hangszerhez, mint énekléshez illő
akkordfelbontásokat betanulni, akármilyen könnyednek is hangzott a végén. Nem véletlen, hogy az énekesek több mint fele
a hegedűsök közül került ki.
Keresztényné Barth Judit |
Könyvbemutató: Ötven év a temesvári piarista gimnázium történetéből (1885-1935) |
|
Március 11-én, pénteken 17 órától könyvbemutatót tartottak a Piarista Gimnázium Tanácstermében. Az előadások tárgya Both Ferenc piarista szerzetes-tanár, irodalomtörténész közelmúltban megjelent könyve, az "Ötven év a temesvári piarista gimnázium történetéből (1885-1935)" volt, amely elsősorban műveltség - és kortörténeti tanulmányok gyűjteménye. A könyv betekintést enged a piarista iskola és a város I. világháború előtti és az azt követő időszak éveibe, mindezt egy piarista tanár szemszögéből.
Az eseményen Labancz Zsolt SP provinciális köszöntötte az egybegyűlteket. Ezt követően Ruppert József piarista tanár,
a rend romániai delegátusa elmondta, hogy a temesvári piarista iskola egykori diákjai milyen hűséges ragaszkodással
emlékeztek iskolájukra: a németországi Schwetzingenben minden év májusában találkozót tartottak
hálaadó szentmisével, Te Deummal egybekötve. A messzi földről eljött öregdiákok keresték a lehetőséget, hogy
az Alma Mater szellemét megőrizzék és átadják az utódiskolának, a Szent Gellért oltalmába helyezett
Gerhardínumnak. Az ő összefogásuk és munkájuk eredménye a két tantermes piarista múzeum, ahol számos
dokumentumot, képet és tárgyi emléket gyűjtöttek össze a 2009-ben, az épület fennállásának
századik évfordulóján megrendezett többnapos ünnepségre. Erre olyan híres öregdiákok is eljöttek, mint
Kurtág György, akinek hangversenyével vette kezdetét az ünnep.
E bevezetőt követően Sas Péter irodalom - és művelődéstörténész a kötetet részletesen ismertette. Sas Péter csaknem harminc, a piaristák múltjával foglalkozó tanulmányt írt, gondozott eddig. Ezért Labancz Zsolt tartományfőnök Kalazanci Szent József-emlékérmet ajándékozott Sas Péternek a könyvbemutató keretében.
Fényképalbum:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154654894422738.1073741882.1...
Szöveg és kép: Szathmáry Melinda |
Bódás János: Virágvasárnap |
|
|